B2B ÇALIŞMA SİSTEMİNİN AMACI

 • B2B tedarikçi ile Makro Market arasında yapılan bir bilgi paylaşımıdır.
 • Erişim kolaylığı sayesinde tedarikçiler; Makro Market internet sitesinden istediği zaman istediği yerden kendi ürünleri ile ilgili istediği bilgiye ulaşır.
 • B2B ile tedarikçilerin kendi otomasyon sistemleri ile Makro Market arasında çalışma ve Veri Entegrasyonu (Bilgi Güncelliği) sağlar.
 • B2B Tedarikçi ürün ile ilgili olarak Makro Market Operasyonel Sisteminde kayıtlı ürün özellik bilgileri ile kendi otomasyon sisteminde kayıtlı ürün kodu, adı, fiyat ve koli içi gibi bilgilerin karşılıklı olarak takip ve güncelliğini sağlar.
 • B2B ile tedarikçi ürünlerin stok ve satış miktarları ile tutarlarını raporlar.

TEDARİKÇİLER B2B İLE NELER YAPABİLİR?

 • B2B ile tedarikçi, Makro Market mağaza ve depo SİPARİŞ bilgilerine daha hızlı erişim sağlar.
 • B2B ile tedarikçi, sipariş bilgilerini DOSYA OLUŞTURMA ile kendi sistemine aktarır.
 • B2B ile tedarikçi, Makro Market sisteminde kayıtlı ÜRÜN BİLGİLERİ ni görüntüler ve kendi istemine göre düzenler yada kontrol eder.
 • B2B ile tedarikçi, Makro Market sisteminde kayıtlı FİYAT LİSTESİ bilgilerini görüntüler ve takip eder.
 • B2B ile tedarikçi, Makro Market mağazalarında yada depolarında yapılan ÜRÜN SATIŞ bilgisini, Raporlar Bölümünde görüntüler.
 • B2B ile tedarikçi, Makro Market mağazalarında yada depolarındaki ÜRÜN STOK bilgisini, Raporlar Bölümünde görüntüler.
 • B2B ile tedarikçi-Makro Market arasında çalışma ve Veri Entegrasyonu (Güncel Bilgi) sağlanır.

MAKRO MARKET B2B SİPARİŞ

B2B ile tedarikçi, Makro Market mağaza yada depolarından verilen siparişlerin tamamını anında görüntüler.B2B ile tedarikçi, sipariş içerik bilgilerini sipariş numarası üzerine gelerek miktar ve tutar bazında görüntüler. Böylece tedarikçi sipariş bilgisini sisteme bağlanabildiği her yerden anında onaylar ve takibini yapar.

MAKRO MARKET B2B TEDARİKÇİ ÜRÜN BİLGİLERİ VE FİYAT LİSTESİ

 • B2B ile ürün bilgilerinde tedarikçi, Makro Market siteminde kayıtlı olan ürün barkod numarası ve ürünün adı bilgisini görüntüler. Böylece, satışı olmayan, barkodu veya adı değişen ürünlerini belirler ve düzenler. Yanlış ürün gönderimi en aza indirilir.
 • B2B ile fiyat listesinde tedarikçi, Makro Market sisteminde kayıtlı bulunan ürünleri için, yapmış olduğu sözleşme fiyat bilgilerini görüntüler. Yanlış bilgi ya da değişiklikler de anında Makro Market Satın Alma Departmanı ile görüşülür. Böylece, dönüş faturaları en aza indirilir.
 • B2B ile dosya formatında tedarikçi, kendi sistemine dosya oluşturup aktarmak için, fatura alan bilgilerini düzenler. (Örneğin; faturada ürün adı alanı başta barkod alanı sonda) İlgisi olmayan alanları çıkartır; kendi otomosyon sistemlerine göre düzenlemelerini yapar. Dosya oluşturma alanından sipariş bilgilerini kullandıkları sisteme entegre şekilde faturalandırabilir.
 • B2B ile tedarikçiler, Makro Market siteminde kayıtlı ürün fiyat bilgilerini görüntüler. Fiyat bilgilerinde Makro Market tarafında ürünün sistemde kayıtlı brüt alış fiyatı, iskonto oranları ve net alış fiyatı ile sözleşme onay tarihleri yer alır. Böylece Makro Market sisteminde değişen bilgiler anında takip edilir.

MAKRO MARKET B2B RAPORLAR

B2B de Satış Raporları:

Tedarikçi, Makro Market mağazalarında ve depolarında yapılan satış bilgilerini görüntüler ve analizini yapar.Mağaza, ürün grubu, ürün, marka, tedarikçi bazlı, m² veya bölge bazlı olarak rapor alır.Tedarikçi; Mağazalardan yapılan Müşteri İadelerini görüntüleyebilir. Müşteri iadelerinde analizler ve değerlendirmeler yapabilir. Aylık, günlük ve dönemsel karşılaştırmalı olarak satış raporları alır.

B2B de Stok Raporları:

Tedarikçi, Makro Market mağazalarında ve depolarında yer alan ürünlerinin stok ve tutar bilgisini görüntüler. Günlük olarak alınır ve hangi tarihlerde ne kadar stok olduğu bilgisi stok raporlarından alınır. Mağaza veya depo, bölge, ürün veya ürün grubu, tedarikçi, marka bazlı olarak stok miktar ve tutarı olarak stok raporları alınır.

B2B de Makro Market İade Raporları:

Tedarikçi, Makro Market mağaza veya depolarından firmaya yapılan ürün iade, miktar ve tutarları ile iade faturası bilgilerini görüntüleyebilir. Bu bilgi ile, firma Makro Market tarafından yapılan ürün iadelerini takip edebilir.